Ponašanje djece prema roditeljima

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Postaj by dany on 29.06.08 12:08

Odgojno djelovanje najlakše možemo primjetiti na ponašanju djeteta. Nije rijetko da čujemo: ''Pogledaj kako se ponaša, ovo dijete uopće nije odgojeno''. Ponašanje djeteta može biti različito u zavisnosti s kim je u kontaktu, tako da može: napadati roditelje, širu rodbinu i drugu djecu, izbjegavati komuniciranje, pokazivati pretjeranu anksioznost itd. Ponašanje djeteta zavisit će od dobi, materijalnih prilika u porodici, strukture porodice (potpuna, nepotpuna), autoriteta roditelja (autoritarni, demokratski, slobodni tip) itd.

Smetnje u ponašanju djece povezane su najčešće sa neispunjavanjem roditeljske odgovornosti. Djeci se uskraćuje ljubav, podrška, odobravanje i sigurnost. Poslušnost djece roditeljima također je i vjerski određena i propisana. U Porodičnom pravu (1962. ), kada se govori o šerijatskom pravu navodi se ovo:
''Djeca moraju roditeljima biti pokorna i poslušna, moraju ih poštovati i ljubiti, a pod stanovitim pretpostavkama dužna su uzdržavati svoje siromašne roditelje''. Dijete se već rano treba naviknuti na poštivanje starijih, a to se od početka uči u porodici u kojoj dijete odrasta.

Odgovornost djece je osjećaj vlastite obaveze koju odrasla djeca imaju prema dobrobiti svojih ostarjelih roditelja. Izraženo je stajalište da kćeri puno više nego sinovi, pružaju brigu za roditelje. Odrasle kćeri, ističe Farkas, (1992) pružaju općenito više pomoći nego sinovi i više pomažu u zadacima koji zahtijevaju neposrednu intenzivnu, instumentalnu i emocionalnu podršku. Pomoć od strane sinova uključena je u savjete o upravljanju novcem, teže kućanske poslove i kupovanje.
Kao što su roditelji imali po rođenju obavezu da dijete odgoje na najbolji način, tako i djeca imaju isto i obavezu da se brinu za svoje roditelja, a prije svega da ih uvažavaju i poštuju.

Azra Čengić

dany
Administrator
Administrator

Broj postova : 3388
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država :
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

http://nasa-djeca-i-mi.forumj.biz

[Vrh] Go down

Re: Ponašanje djece prema roditeljima

Postaj by Palčica on 09.08.08 17:21

Dječji memorandum roditeljima:

Nemojte se bojati biti strogi. To mi se sviđa. Pokazuje gdje mi je mjesto
Nemojte samnom na silu. To me uči da se jedino sila uvažava. Radije ću reagirati na uputu
Nemojte obećavati. Možda nećete moći održati obećanje pa ću izgubiti vjeru u vas
Nemojte da se osjećam manjim nego što jesam. Zbog toga ću morati glumiti ‘’velikog lava’’
Nemojte mi govoriti da ste idealni i nepogrešivi. S takvim je teško živjeti. Ne krivite se zbog toga što smo malo zajedno. Važno je kako smo zajedno.
Nemojte da moja strahovanja postanu vaša tjeskoba. Tada ću se još više uplašiti. Pokažite da ste hrabri.
Tretirajte me kao svog prijatelja pa ću ja biti vaš
• Upamtite: više učim od primjera nego od kritike!

Palčica
Super Moderator
Super Moderator

Broj postova : 720
Bodovi aktivnosti : 181
Registration date : 02.08.2008

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics